вторник, 23 април 2013 г.

Как да се грижите за декоративно зайче?


Новият сезон е прекрасен повод да си вземете нов мъничък и сладък домашен любимец. Със сигурност децата ви поне веднъж през живота си са се опитвали да си "изпросят" едно нежно зайче. И ако най-накрая сте готови да склоните, то прочетете следващите най-общи и важни правила за отглеждане на декоративно зайче.
На първо място е добре да знаете, че то живее между 5 и 15 години, като най-често достига възраст около 10 години.

Не изисква прекалени грижи. Не вдига шум, като кучетата и котките, поради което е подходящ домашен любимец и за апартамент.
За съжаление съжителството на зайчето с малки деца често завършва със сериозни проблеми за зайчето, тъй като децата не са достатъчно внимателни към него. Като цяло не е добре да им позволявате да го държат твърде дълго или грубо в ръчичките си, а ги научете да уважават личното му пространство.
Може да живее и само, въпреки че с още едно и дори две зайчета, би се чувствало по-добре. Може да съжителства и с животни от вида на хамстерите, но по-едри животни, като кучета и котки, дори и да не го нападат, може да му причинят силен стрес от уплаха.

Зайчето не е особено тиха животинка, защото има любими навици като ровене в стърготините в клетката, например. Обикновено приключват с ровенето още през деня, но има и по-упорити, които си ровят и нощем. Но това е рядкост.
Ако искате да имате повече от едно зайче, трябва да знаете, че трябва да си вземете още в началото две малки зайчета. Ако по-късно си вземете второто зайче, когато първото е вече пораснало, не зависимо от пола им, те няма да се погаждат. По-добре е зайчетата да са от един пол, за да не ви се налага през 3-4 месеца да се чудите къде да слагате малките.
Зайчето може да стои на балкона през лятото и през деня, но не и през зимата и през нощта. В противен случай рискувате да се простуди и да умре.
Пускайте зайчето да се разхожда поне един път на ден за по минимум 10 - 15 минутки и поне първите няколко месеца го гледайте нон-стоп, защото иначе рискувате: напишкан килим, легло , обувки и т.н.; изгризани кабели; изядени тапети, надъвкани краища на килими и висящи дрехи и други.
НИКОГА, АМА НИКОГА не къпете зайчето. Може да му мокрите ушичките по малко, когато е топло, като внимавате да не му влезе вода в ушите или да му миете лапите, но не повече. То само си има начини да се почиства.
Зайчето не може да се извежда навън за разходка, колкото и да ви се иска. Проблемът е, че то не може да бъде ваксинирано, както кучето за паразити и затова е изключително уязвимо към тях. А също и към стомашни болести. Стомахът е най-слабото място на зайчето.

По-добре не му давайте нищо за ядене, за което не сте сигурни, че може да яде. Има храни, които са вредни и отровни за зайчето, въпреки че на вас може да не ви се струва така. Например прясната тревичка, може да предизвика диария и подуване, от което зайчето да умре. Сушете тревата поне няколко дни, а най-добре взимайте пакетирано сено от магазина.
В никакъв случай да не му се дават моркови, зеле, сухари, хляб, пресни треви, марули и подобни неща. След 3-я месец през ден може по много малко краставичка прясна или ябълка.
Взимайте от магазина минерални блокчета, които зайчето ближе, ако се чувства лишено от витамини и крекери от време на време, за да си пили зъбките.

Зайците са крехки животни, трябва да се внимава с тях. Ако забележите нещо нетипично и странно, по-добре се обадете на ветеринаря да питате.
Ако забележите оплешивяващи петна по зайчето веднага го заведете на лекар . Вероятно е хванало гъбички. Те са упорити и много досадни. Ветеринарят предписва лекарство, с което мястото се маже ежедневно. Не позволявайте на зайчето да изближе лекарството, защото така няма да се оправи. Лекарството не е отровно.

На зайците им се слага ваксина срещу стомашни-чревни гадинки, които са активни само през топлите сезони, затова го водете на ваксина през пролетта ( март, април ).
Не взимайте на зайчето аквариум - ще излезе скъпо, защото трябва да вземете голям, ще е много по-трудно да го почиствате. Вземете клетка с плътно дъно.




Съвети при покупка на хамстер


Ето 10 важни неща, които да ви помогнат при избора на новия домашен любимец.

1. Хамстерът се нуждае от специално място, където през деня ще може необезпокояван да спи, а през нощта ще може спокойно да вдига шум.

2. Той има нужда от чиста клетка и ежедневно от прясна храна. Подгответе се, защото това ще уплътни част от свободното ви време.

3. Хамстерите не обичат да бъдат галени, но ако му обръщате всекидневно внимание, той ще се сприятели с вас.
4. По време на сън се нуждае от абсолютно спокойствие, само така ще достигне нормалната за него възраст 2-4 години.

5. През времето в което отсъствате за по-дълго (почивка, далечно пътуване) трябва да имате сигурен заместник, който да се грижи за малкото същество.

6. Хамстерите обичат движението и трябва ежедневно да се разхождат. Препоръчително е да използвате стая с добре затворена врата.

7. Възможно е по време на радходките хамстерът да се позабавлява и да нанесе щети на тапетите, килимите или дрехите.

8. Колкото по-голяма клетка осигурите на животинката, толкова по-щастлив ще бъде той!

9. Преценете дали е добре да се сдобиете с хамстер, ако имате вече и други животни. Трябва да можете да осигурите спокойствие и сигурност на всяко от тях.

10. Желателно е да проверите всички членове от семейството за алергии.

Един или повече хамстери?

Хамстерите са единаци. В своята естествена среда прекарват по-голямата част от живота си сами. Събират се само по време на развъдния си период, а след това отново се разделят. Женските живеят само няколко седмици със своите малки. Затова опитомените хамстери също нямат нужда от другарче. Дори (особено в по-малките клетки) може да се стигне до ожесточени битки, ако два непознати хамстера се срещнат. От тази гледна точка е по-безопасно и лесно да се гледа само един хамстер в клетка.

Мъжки или женски хамстер?

Дали ще си вземете мъжки или женски хамстер, зависи само от вас.

сряда, 17 април 2013 г.

Как да изкъпем морското си свинче?

Морските свинчета трябва да се къпят много рядко, защото не обичат водната процедура.Освен това те много лесно измръзват и се простудяват. Най-добре е да се къпят само, когато са много изцапани.

понеделник, 15 април 2013 г.